Mere end 47.000 melder sig ud inden storstilet fusion

Flere FTF-forbund er utilfredse med planerne om en storfusion mellem FTF og LO.  Finn Frandsen/POLFOTO
Flere FTF-forbund er utilfredse med planerne om en storfusion mellem FTF og LO. Finn Frandsen/POLFOTO
Lyt til artiklen

LO-formand Lizette Risgaard kaldte det »Danmarks største og stærkeste faglige fællesskab«, da 1,5 millioner lønmodtagere i april stemte ja til, at hovedorganisationerne LO og FTF skulle smelte sammen til én stor superorganisation med formålet at styrke fagbevægelsens stemme.

Begejstringen er dog væsentlig mere lunken internt i FTF, hvor seks ud af 70 fagforbund har taget konsekvensen og taget afsked med hovedorganisationen. Yderligere fem forbund er erklærede modstandere af fusionen. I manglen på et bedre alternativ har de dog valgt at deltage i fusionen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her