Flere tidligere finansministre mener, at skat på avancen ved boligsalg er hensigtsmæssigt, men svært i praksis. I Sverige virker modellen.

Her er den svenske boligskat, der fascinerer danske politikere

I 2016 indbragte avancebeskatningen ved boligsalg den svenske stat, hvad der svarer til 55 milliarder kroner. Foto: Anthon Unger
I 2016 indbragte avancebeskatningen ved boligsalg den svenske stat, hvad der svarer til 55 milliarder kroner. Foto: Anthon Unger
Lyt til artiklen

Det danske og svenske skattesystem er på afgørende punkter skruet forskelligt sammen, men især på ét område, beskatning af gevinsten på fast ejendom, fremhæver danske politikere igen og igen svenskernes model som en, vi burde adoptere.

Dels er den relativt enkel og kræver ikke løbende komplicerede ejendomsvurderinger med risiko for fejl. Dels udligner den noget af den privatøkonomiske skævhed, der følger af, at boligpriserne i større byer og udkantsområder udvikler sig forskelligt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her