På trods af en rekordhøj stigning i folkepensionen næste år, er pensionisternes købekraft ifølge Ældre Sagen stadig mindre end før 2022, hvor inflationen toppede.

Historisk hop i folkepensionen: »Vi skal tilbage til 1980’erne for at finde lignende stigninger«

Landets folkepensionister får en historisk høj regulering af deres folkepension næste år. Foto: Per Folkver
Landets folkepensionister får en historisk høj regulering af deres folkepension næste år. Foto: Per Folkver
Lyt til artiklen

Landets 1,1 million folkepensionister har udsigt til en historisk stigning i deres folkepension i det nye år.

Folkepensionen bliver ifølge en bekendtgørelse fra finansministeren reguleret op med 3,9 procent til januar. Konkret vil det betyde, at folkepensionens grundbeløb, som alle får, stiger med 270 kroner om måneden. En enlig folkepensionist med fuldt pensionstillæg har udsigt til at få yderligere godt 300 kroner ind på kontoen – altså en stigning på omkring 600 kroner om måneden før skat.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her