Folketingets vagthund, Statsrevisorerne, langer hårdt ud efter Arbejdstilsynets kontrol af nedrivning af tage med asbest.
Folketingets vagthund i hårdt angreb: »Håndværkere skal ikke dø af at gå på arbejde«
Det har været forbudt at bruge byggematerialer med det livsfarlige asbest i 35 år, men der er fortsat asbest i en million tage på danske bygninger. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
Det kan I gøre bedre – meget bedre.
De folkevalgte statsrevisorer kritiserer den indsats, Arbejdstilsynet har gjort for at føre tilsyn med asbestarbejde ved for eksempel nedrivning af tage. En skarp kritik er næsthøjeste niveau på kritikskalaen hos Statsrevisorerne, der populært sagt er Folketingets vagthund.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.