Trump presser på for at købe Grønland, og selv om Danmark og Grønland afviser, debatteres en købspris på milliarder af dollars. Men sådan en handel ville slet ikke være lovlig, vurderer eksperter.

Der er flere problemer med ønsket om at købe Grønland. Og det handler ikke kun om, at Trump har fået et klart nej

Animation og collage: Tomas Østergren
Lyt til artiklen

Hvis Danmark gav efter for Donald Trumps krav om at købe Grønland, ville den danske statskasse blive et sted mellem 12,5 milliarder og 2.800 milliarder dollars rigere. Mellem 80 milliarder og 18.000 milliarder danske kroner.

Sådan lyder to vidt forskellige estimater på en mulig købspris, som amerikanske økonomer er kommet med, efter at USA’s præsident har udtrykt ønske om at gøre Grønland amerikansk. Store beløb, som også i Danmark har ført til debat om, hvorvidt Danmark bør tage imod et sådant tilbud.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her