Konkurrencen på øl er så hård, at prisen for en flaske af de gyldne dråber er faldet med 11,7 procent siden maj 2001. Det viser en opgørelse, som finanskoncernen Nordea har lavet for Ritzau. Bryggeriforeningen følger tendensen nøje. Foreningens kommunikationschef, Kaspar Bach siger, at årsagen til prisfaldet ikke kun skyldes benhård konkurrence, men at øl er signalvarer for supermarkederne. Øl sælger supermarkeder »Supermarkederne sælger øl, men øl sælger i virkeligheden også supermarkeder. Øl bliver brugt som en signalvare, hvor supermarkederne signalerer over for kunderne, at her kan de handle billigt og vælge mellem et varieret udbud«, siger Kaspar Bach. Den hårde konkurrence har primært koncentreret sig omkring pilsnerøl, men gennem det seneste år er den også skærpet markant mellem udenlandsk importeret øl og danske specialøl, der primært fremstilles på de nye mikrobryggerier.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Jeg har aldrig oplevet noget lignende
-
Radikal profil er kæmpe fan af Enhedslisten: »Du er det klogeste menneske, jeg har mødt i dansk politik«
-
Klarlund til læser: Lad mig slå det helt fast én gang for alle. Det er en myte
-
»Jeg har obduceret nogle af de køer, der har fået Bovaer. Jeg har set blødninger i vommen«: Fagfolk og politikere retter skarp kritik af ny rapport
-
Efter henkastet bemærkning kører debatten endnu en gang om en tredje Trump-periode
-
Putin får et nyt problem: Han står over for en international særdomstol og et enormt krav om erstatning
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Sorlannguaq Maria Ravn Lind
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Kronik af Victor Mayland Nielsen




























