Konkurrencen på øl er så hård, at prisen for en flaske af de gyldne dråber er faldet med 11,7 procent siden maj 2001. Det viser en opgørelse, som finanskoncernen Nordea har lavet for Ritzau. Bryggeriforeningen følger tendensen nøje. Foreningens kommunikationschef, Kaspar Bach siger, at årsagen til prisfaldet ikke kun skyldes benhård konkurrence, men at øl er signalvarer for supermarkederne. Øl sælger supermarkeder »Supermarkederne sælger øl, men øl sælger i virkeligheden også supermarkeder. Øl bliver brugt som en signalvare, hvor supermarkederne signalerer over for kunderne, at her kan de handle billigt og vælge mellem et varieret udbud«, siger Kaspar Bach. Den hårde konkurrence har primært koncentreret sig omkring pilsnerøl, men gennem det seneste år er den også skærpet markant mellem udenlandsk importeret øl og danske specialøl, der primært fremstilles på de nye mikrobryggerier.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
»Jeg fik helt ondt i maven, da jeg læste dokumentet«: To historikere mener at kunne afsløre intim sandhed om Frederik VII
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
I 1987 skrev den vanærede præsident et personligt brev til Trump. Det kom til at ligne en profeti
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
-
Uhyggelig tur på Oslo-færgen inspirerede hende
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Jeg har undervist i 66 forskellige klasser. Det er ikke mobilerne, der er problemet
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Det Ny Teater spiller sine kort helt rigtigt i en pragtfuld musical
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview