Codan Pension kritiseres af Finanstilsynet for den måde, hvorpå pensionsselskabet tidligere udlejede koncernens lejligheder blandt andet, at selskabet frem til foråret 1999 ikke havde nogen skriftlig forretningsgang for området. Codan har derfor ikke kunnet sikre, at kravet om bedst muligt afkast blev overholdt og dokumenteret. Samtidig havde pensionsselskabet, der siden 1. oktober i år har heddet SEB Pension, ikke fastsat retningslinjer og forretningsgange for salg af ejendomme. Ikke graverende 'nok' Desuden påtaler Finanstilsynet, at virksomheden ikke ved outsourcing af ejendomsadministrationen havde fastsat retningslinjer her, der skulle sikre, at blandt andet kravet om det bedst mulige afkast blev overholdt. Trods kritikken mener Finanstilsynet ikke, at Codan-proceduren, hvor fremtrædende medarbejdere har haft adgang til attraktive ejendomme i København, har været så graverende, at en sag kan holde gennem retssystemet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce