Danish Crown lukker sit slagteri i Odense. Samtidig vil slagterigiganten skære ned på sit pakkeri i Holbæk. Medarbejderne i Odense vil dels kunne tilbyde arbejde i Fåborg, dels i Ringsted og Horsens. Men der er samlet tale om en produktionsnedgang vil det ikke være alle der kan tilbydes arbejde står der i meddelsen. Slagteriet i Odense beskæftiger ca. 840 medarbejdere, og »da der samlet er tale om en produktionsnedgang vil det dog ikke være realistisk at kunne tilbyde arbejde til alle«, hedder det i pressemeddelelsen: »De opsagte medarbejdere i Odense og Holbæk vil være omfattet af Danish Crown's socialplan, i det omfang der ikke kan tilbydes fortsat beskæftigelse«.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen