Ikea gør sig ifølge Norges statsminister, Kjell Magne Bondevik, skyldig i kønsdiskrimination, fordi den svenske møbelgigant i sine instruktionsmanualer udelukkende har mænd til at vise, hvordan møbler skal samles. Ikea, der har over 200 forretninger i 32 lande med sammenlagt 365 millioner besøg årligt, frygter, at det vil være krænkende for muslimer, hvis der vises kvindelige figurer i manualerne. Statsminister: Vigtigt at fremme ligestillingen »Det er ikke godt nok«, siger Bondevik i et interview, som torsdag blev offentliggjort i avisen Verdens Gang. »Det er vigtigt at fremme ligestilling mellem kønnene - ikke mindst i muslimske lande«, understreger han. Bondevik siger videre, at han selv har store problemer med at samle sådanne møbler. Ikeas norske informationschef, Camilla Lindemann, siger i en kommentar, at Ikea med 200 varehuse i hele verden må tage kulturelle hensyn.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Marco Rubio: En »historisk aftale«
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen