Regeringen vil bruge en del af statens gevinst på fire mia. kr. fra salget af UMTS-licenser til at finansiere IT, forskning og regional erhvervspolitik for ca. en halv mia. kr. på finansloven, siger finansminister Pia Gjellerup (S) op til næste uges forhandlinger om finansloven. En gennemførelse af forslaget forudsætter enighed med Venstre, de Konservative, SF og CD, som står bag teleforliget sammen med regeringspartierne. De har aftalt, at gevinsten skal bruges til at nedbringe statsgælden, hvis de ikke kan enes om andre formål. VK klar til forhandling Venstre er klar til at bruge UMTS-gevinsten til at finansiere forskning og IT på finansloven. Partiet foreslog for nylig at bruge beløbet til at afdrage gælden, men er parat til at forhandle, siger Venstres politiske ordfører, Ulla Tørnæs, til dagbladet Børsen. Også den konservative finansordfører,Gitte Seeberg, er klar til forhandling, men afviser at driftsudgifter skal finansieres med engangsindtægter som UMTS-gevinsten.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hun havde ikke hørt fra sin kendte eksmand længe. Pludselig fortalte han alt om deres brud i populær podcast
-
Derfor irriterer værternes Bubber-sprog så mange seere
-
Bankmand i husarrest er dårligt nyt for Putin
-
Sønderlemmende kritik: Rigsrevisionen har analyseret 346.000 henlagte sager og retter nu sønderlemmende kritik mod politiet
-
Hun var et af Det Kgl. Teaters helt store navne, da hun pludselig besluttede sig for at lave noget helt andet
-
Hendes afskedssalut undrede museumsfolk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lauge Sigurdur Jensen
Nekrolog
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Katja Bohn
Dil Bach




























