En timeløn på 100 kroner. Op til 14 timers arbejdsdag på en søndag. Det er virkeligheden for mange medarbejdere i tøjkæden Samsøe & Samsøe, der aldrig har udbetalt løntillæg for skæve arbejdstider. Nogle steder får de ansatte først deres vagtplan to uger før, en ny måned starter. De dårlige forhold har før skabt murren i krogene, men nu strammer nye udvidede arbejdstider garnet så meget, at en gruppe medarbejdere flytter kritikken ud i lyset. Politiken har talt med fem nuværende og tidligere medarbejdere. De regner dog ikke med chefernes forståelse. Derfor optræder navnene ikke i avisen. »Ledelsen er ligeglad, fordi det ikke er noget problem at finde nye medarbejdere. De tænker bare, at nogle af os er dumme«, siger en ansat, der har arbejdet i Samsøe & Samsøe de sidste fem år.
LÆS MERE Ny lukkelov forværrer de unges arbejdsforhold
Ansatte skal stå til rådighed
Den nye lukkelov, der giver vide rammer for åbningstider, betyder, at mange af Samsøe & Samsøes butikker snart holder åbent til kl. 20 og om søndagen.
Det gælder især afdelinger, der ligger steder som Field’s, Illum og Magasin i København. Man forventer, at fuldtidsansatte står til rådighed inden for åbningstiden, indtil vagtplanen er lagt.






























