Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Google køber sig ind i firma, der skaber virtual reality på øjeæblet

se! Fidusen ved Magic Leaps teknik er, den lægger et grafisk lag oven på den virkelige verden ved at projicere et billede over på brugerens øjeæble.
se! Fidusen ved Magic Leaps teknik er, den lægger et grafisk lag oven på den virkelige verden ved at projicere et billede over på brugerens øjeæble.

En gruppe investorer med Google i spidsen har skudt knap 3,2 milliarder kroner i et ambitiøst firma, der hævder at have opfundet en ny form for virtual reality. Der er tale om årets næststørste kapitalindsprøjtning i IT-sektoren, efter at taxi-appen Uber i juni fik tilført syv milliarder kroner.

Investeringen i firmaet Magic Leap, der holder til i Florida, kommer samtidig med, at Facebook pumper flere hundrede millioner dollar i sit eget virtual reality-firma, Oculus, som det sociale medie købte tidligere på året.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her