Små forbund frygter at blive glemt i kampen om lønnen

Tandplejernes fagforening er blandt de små organisationer, der har slået sig sammen for ikke at blive glemt, når der skal deles penge ud ved de kommende overenskomstforhandlinger.
Tandplejernes fagforening er blandt de små organisationer, der har slået sig sammen for ikke at blive glemt, når der skal deles penge ud ved de kommende overenskomstforhandlinger.
Lyt til artiklen

Fronterne er trukket op før forårets forhandlinger om nye overenskomster. Sygeplejerskernes og Sosu-personalets organisationer truer allerede nu med at sende titusindvis af medlemmer ud i en storkonflikt, hvis ikke de får meget markante lønstigninger. En række små og mellemstore organisationer frygter at blive hægtet af slagsmålet om lønkronerne.

De ser en stor risiko for, at forhandlingerne bryder sammen, inden de overhovedet rigtigt er begyndt. Konsekvensen kan blive, at regeringen og politikerne på Christiansborg strikker en lønpakke sammen, som tilgodeser netop de store, højtråbende og synlige faggrupper. »Mine folk skal også have lønstigninger«, siger formand Henning Breinholt fra Dansk Socialrådgiverforening. »Vi er et kvindefag og ligger også lavt med løn, men har ikke samme mulighed for at råbe offentligheden op som sygeplejersker og hjemmehjælpere. De har sagt: Nu skider vi på resten, vi skal bare have. Det ville være bedre at lave en langsigtet løsning«, siger Henning Breinholt. Advarsel til de øvrige fagforbund Socialrådgiverne er gået sammen med fysioterapeuter, ergoterapeuter, farmakonomer, tandplejere, fodterapeuter, afspændingspædagoger, lægesekretærer og Kost- og Ernæringsforbundet for at råbe regeringen op og advarer i en fælles udtalelse kollegaerne i fagbevægelsen mod indre splittelse.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her