Socialdemokraterne vil lade arbejdsgivere betale for praktikpladser

Lærlinge. Det koster en frisør omkring en halv million kroner på fire år at have en elev, så kompensation for for eksempel løn under skoleophold vil have stor betydning, vurderer håndværksrådet.
Lærlinge. Det koster en frisør omkring en halv million kroner på fire år at have en elev, så kompensation for for eksempel løn under skoleophold vil have stor betydning, vurderer håndværksrådet.
Lyt til artiklen

Den kroniske mangel på praktikpladser til social- og sundhedsassistenter, industriteknikere og andre faglærte er en af »Danmarks største udfordringer«, lyder det i et udspil fra Socialdemokraterne. Midt i forhandlingerne om en trepartsaftale mellem lønmodtagere, arbejdsgivere og regeringen fremsætter oppositionspartiet derfor to konkrete forslag, der skal dæmme op for manglen på elev- og praktikpladser.

»Det er problematisk for den enkelte unge, og det er samfundsøkonomisk en rigtig, rigtig dårlig ting«, siger partileder Mette Frederiksen (S).

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her