En række svineproducenter, der er anklaget for dyremishandling nægter at betale bøderne. Svineproducenterne havde afleveret grise til slagtning på trods af store sår på skuldrene. I november måned blev reglerne for sår hos grisene strammet, og nu bliver en håndfuld svineproducenter trukket i retten, fordi de ikke vil betale bøder for mishandling af deres dyr. Fotograferet af politiet De mishandlede grise er blevet fotograferet af politiet. Men landmændene mener ikke, at myndighedernes beviser er gode nok, og de får opbakning fra foreningen Danske Svineproducenter. »Det billede, man får, viser typisk en papirlap, hvor der er skrevet et nummer på, og som ligger ved siden af skulderen, der er skåret ud og ligger på et stålbord. Og der kan jo ske forvekslinger«, siger Direktør Hans Pedersen fra foreningen til DR Vejle. Svineproducenterne risikerer bøder fra 5.000 kroner og op til 15.000 kroner. I de værste tilfælde kan det føre til en frakendelse af retten til at have med dyr at gøre. I en af sagerne er en landmand anklaget for at have sendt en so på slagteriet, selv om den havde et betændt skuldersår på fem gange fire centimeter.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Mississippi er helt uforberedt på super tæt afstemning - har ingen lov om genoptælling
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Vennen tastede falske navne ind i telefonen. Så Rasmus ikke skulle opdage løgnen
-
Donald Trump tager hatten af for flertallet – og forbereder sig på at bruge sit stærkeste våben
-
Verden gør klogt i at forberede sig på hævn
-
Verdenskendt dirigent er død: Mobningen i København blev forvandlet til ren kærlighed
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kommentar
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.