Eksplosionen i sidste måned på en af PetroChinas fabrikker i Kina resulterede i en kemikalieforurenet Songhua-flod og efterlod millioner af mennesker uden rent drikkevand. Internationalt har forureningskatastrofen allerede lagt pres på pensionskassers aktieinvesteringer i energiselskabet PetroChina, som forsyner to tredjedele af hele Kina med olie og gas. Dansk selskab ændrer ikke investering Men danske Pen-Sam, der ejes af fagforbundet FOA's 215.000 medlemmer, har ikke ladet sig påvirke af begivenhederne, selv om Pen-Sam på sin hjemmeside reklamerer med investeringshensyn, der inkluderer ansvarlighed i forhold til miljø og etik. Ifølge FOA's formand, Dennis Kristensen, afventer Pen-Sam en endelig vurdering fra det engelske konsulentbureau Eiris, som rådgiver i hvilke virksomheder, der er etisk forsvarlige at investere i. »Vi bliver i PetroChina, hvis selskabet tager det fulde ansvar for ulykken og bringer naturen tilbage i ordentlig stand, og de skal overbevise os om, at de er i stand til at styre deres produktion i fremtiden«, siger Dennis Kristensen, der dog hælder mere til at sælge aktierne. PKA har solgt aktierne Pensionskassernes Administration (PKA), der forvalter pensionsopsparinger for 204.000 danske lønmodtagere, havde indtil for nylig også aktier i PetroChina, og bruger også Eiris' rapporter som rettesnor. Men i modsætning til Pen-Sam skilte PKA sig af med sine PetroChina-aktier i starten af december. Det kinesiske selskab levede ikke op til PKA's etiske retningslinjer for investering. »PetroChina har haft for mange ulykker, og de har ikke været hurtige nok til at reagere. Deres beredskab er simpelthen ikke godt nok«, siger PKA's kommunikationschef, Claus Skadhauge. PKA er langt fra den eneste pensionsforvalter, som ikke længere vil kendes ved PetroChina. Den finansansvarlige for Californien forlanger, at statens pensionsfond for lærere skal sælge sin 250 millioner kroner store ejerandel i PetroChina. »Den fortsatte investering i PetroChina er ikke alene risikabelt for vores pensionsinvesteringer, men også for vores gode navn og rygte«, sagde Californiens finansansvarlige, Phil Angelides, til internationale nyhedsbureauer forleden. Spørger andre til råds Danske pensionsselskaber har kun screeningsbureauer som for eksempel Eiris at gå til, når de ønsker en vurdering af deres investeringsmuligheder. Lønmodtagernes Dyrtidsfond (LD) havde indtil foråret også aktier i PetroChina. LD solgte dem dog efter en porteføljeomlægning. Ifølge aktiechef i LD Henrik Ekman er det strengt nødvendigt for danske virksomheder at alliere sig med konsulentbureauer som Eiris. Det er simpelthen for ressourcekrævende at skulle indhente informationer på egen hånd. »Proceduren er, at vi rådfører os med et konsulentfirma, der prøver at komme til bunds i sagen. Oftest vil det med udenlandske aktier føre til, at vi skiller os af med dem«, forklarer Henrik Ekman.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
»Jeg fik helt ondt i maven, da jeg læste dokumentet«: To historikere mener at kunne afsløre intim sandhed om Frederik VII
-
I 1987 skrev den vanærede præsident et personligt brev til Trump. Det kom til at ligne en profeti
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
-
»Han er virkelig intelligent og en meget snu politisk aktør«, og han kan blive et kæmpe problem for Trump
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Det Ny Teater spiller sine kort helt rigtigt i en pragtfuld musical
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview