Danske Bank fik i årets tre første måneder et overskud før skat på 4.381 millioner kroner mod 4.207 for perioden i 2005. Efter skat lyder overskuddet på 3.131 millioner kroner mod 2.984 millioner kroner i samme periode 2005. Og allerede nu kan banken skrue en ekstra tand på smilet, da forventningerne til hele resultatet for 2006 opjusteres. »Årets resultat før skat forventes på grund af de betydelige engangsindtægter i 2005 dog stadig at blive lavere end i 2005. Det endelige resultat vil dog fortsat afhænge af blandt andet aktivitetsniveauet, den økonomiske udvikling og kursudviklingen på de finansielle markeder«, skriver banken i kvartalsrapporten. Samlet stigning på 13 pct. Og sidste år endte bankens overskud før skat på 17,6 milliarder kroner - efter skat på 12,67 milliarder. Det er både i de danske afdelinger af banken - og i de udenlandske, at det går godt. Samlet steg koncernens indtægter med 13 procent i årets første kvartal til 9123 millioner kroner til trods for, at omkostningsprocenten steg fra 49,2 til 53,4. Bankens topchef Peter Straarup siger da også om resultatet, at det er bedre end forventet. »Resultatet (...) giver anledning til en mindre opjustering. Vi har i første kvartal haft tocifret udlånsvækst i alle bankaktiviteter. Integrationen af de to irske banker i påsken forløb godt. Relanceringen af bankerne er nu i fuld gang, og vi kan glæde os over, at markedet har taget godt mod de nye og forbedrede produkter«, siger han i en pressemeddelelse.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
»Jeg fik helt ondt i maven, da jeg læste dokumentet«: To historikere mener at kunne afsløre intim sandhed om Frederik VII
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
I 1987 skrev den vanærede præsident et personligt brev til Trump. Det kom til at ligne en profeti
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
-
Uhyggelig tur på Oslo-færgen inspirerede hende
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Det Ny Teater spiller sine kort helt rigtigt i en pragtfuld musical
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview