Realkreditboss om nyt EU-udspil: »Der er ingen grund til at juble«

begrænset. Kun en tiendedel af de danske realkreditlån lever op til de nye krav, som kan udløse en blåstempling i den bedste kategori.
begrænset. Kun en tiendedel af de danske realkreditlån lever op til de nye krav, som kan udløse en blåstempling i den bedste kategori.
Lyt til artiklen

Der blev jublet, da økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager (R) og erhvervsminister Henrik Sass Larsen (S) i sidste uge afslørede, at EU-Kommissionen lægger op til at redde dansk realkredit, når de såkaldte likviditetskrav i finanssektoren snart skærpes.

Men en analyse, som realkreditselskabet BRFkredit har lavet for Jyllands-Posten, viser, at kun 10 procent af de danske obligationsserier lever op til de kommende krav for at blive klassificeret på niveau med statsobligationer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her