Både huse og ejerlejligheder er faldet markant i pris i november. Mest i hovedstaden, hvor kvadratmeterpriserne dog stadig er langt højere end i resten af landet.

Krisen er for alvor slået igennem: Her falder boligpriserne mest

Boligpriserne er faldet for femte måned i træk i november, viser en opgørelse fra Boligsiden. (arkivfoto) Foto: Finn Frandsen
Boligpriserne er faldet for femte måned i træk i november, viser en opgørelse fra Boligsiden. (arkivfoto) Foto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen

Boligpriserne faldt for femte måned i træk i november, viser en opgørelse fra Boligsiden baseret på data fra landets ejendomsmæglere.

Huspriserne er alene i november faldet med 2,6 procent, så de nu ligger 4,1 procent lavere end for et år siden. Den gennemsnitlige salgspris er på niveau med foråret 2021, så har man købt bolig, inden coronakrisen og de ekstremt lave renter fik priserne til at stige voldsomt, vil mange stadig kunne sælge uden tab.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her