2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

I første halvår af 2023 er et gennemsnitligt hus i Danmark steget 1,7 procent. Men findes det hus egentlig? Analyse viser, hvor stor prisforskellen mellem landsdelene er blevet siden 1996.

På fem år er alle huse blevet mere værd – men graf afslører støt stigende gab på boligmarkedet

For knap 30 år siden var en villa i Brønshøj ikke voldsomt dyrere at sidde i end et hus i Jylland eller længere ude på Sjælland. Men det er det nu. Foto: Jens Dresling
For knap 30 år siden var en villa i Brønshøj ikke voldsomt dyrere at sidde i end et hus i Jylland eller længere ude på Sjælland. Men det er det nu. Foto: Jens Dresling

Også for knap 30 år siden var det dyrere at bo i hus i København end i Nordjylland. Og faktisk mere bekosteligt at slå sig ned i en af forstadskommunerne end helt inde i hovedstaden.

Men forskellen på at være boligejer i Ballerup, Brande eller Brønderslev var faktisk ikke voldsomt stor; vi taler om et beløb på 2.400 kroner ekstra om måneden i rente og afdrag for ejeren af en villa på 140 kvadratmeter i den dyreste del af Danmark sammenlignet med den billigste landsdel – som i øvrigt var Bornholm.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her