Krise og censur får mange europæiske virksomheder til at skære ned i Kina

Tegning: Anne-Marie Steen Petersen
Tegning: Anne-Marie Steen Petersen
Lyt til artiklen

Det kinesiske internet er blevet så censureret og langsomt, at det ikke alene er irriterende for de udenlandske virksomheder i Kina. Det koster dem penge. Produktiviteten falder. Og hvis man gerne vil forsøge at diskutere problemet med den kinesiske regering, har Jörg Wuttke et godt råd.

»Det er bedre at snakke med dem end at sende en e-mail«, sagde Jörg Wuttke, der er præsident for European Chamber of Commerce in China, da han i sidste uge fremlagde den årlige undersøgelse om forretningsklimaet i Kina. Handelskammeret er en sammenslutning af 1.800 europæiske virksomheder, der er til stede på det kinesiske marked.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her