Her er pragteksemplet på politikere, som halser efter mobilteknologien

Selfieland. Smarte telefoner har ændret livet for folk i hele verden, men lovgivningen tager ikke højde for, at megen kommunikation i dag foregår som andet end sms og samtaler.
Selfieland. Smarte telefoner har ændret livet for folk i hele verden, men lovgivningen tager ikke højde for, at megen kommunikation i dag foregår som andet end sms og samtaler.
Lyt til artiklen

Der var stor glæde at spore blandt privatlivsforkæmpere og politikere i sidste uge, da den amerikanske Patriot Act-lov udløb. Erstatningen, der fulgte, USA Freedom Act, bliver af de fleste betragtet som en bedre lov, ikke mindst fordi den ikke giver mulighed for at indsamle metadata om amerikanernes telefonsamtaler.

Men sidste uges lovgivningsfornyelse var i virkeligheden et eksempel på et helt andet og meget større problem, der ikke kun er isoleret til amerikansk politik: Lovgiverne kan ikke følge med teknologien.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her