Friværdien faldt med 610 milllioner - om dagen

Under et har danske bolig-ejere mistet friværdi for 610 millioner kroner om sagen siden midten af 2005, viser en opgørelse.
Under et har danske bolig-ejere mistet friværdi for 610 millioner kroner om sagen siden midten af 2005, viser en opgørelse.
Lyt til artiklen

Danske boligejere mistede i første kvartal af 2009 i gennemsnit 100.000 kroner i friværdi.

Samlet set faldt friværdien med 160 milliarder kroner i årets tre måneder, oplyser Realkredit Danmark i en analyse af danskernes friværdi.

Og hvis man ser på friværdien siden toppen i tredje kvartal af 2006 er det endnu værre læsning for boligejerne. Friværdien er faldet med 560 milliarder kroner fra 1.983 millarder i tredje kvartal af 2006 til 1.426 milliarder i 1. kvartal af 2009

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her