Lundbeck anker rekordstor millionbøde for prisfusk

stort. Bøden på 700 millioner kroner til Lundbeck er angiveligt den største, som et dansk firma har fået for konkurrenceforvridning.
stort. Bøden på 700 millioner kroner til Lundbeck er angiveligt den største, som et dansk firma har fået for konkurrenceforvridning.
Lyt til artiklen

Medicinalkoncernen Lundbeck fra Valby har anker den rekordstore bøde på 700 millioner kroner, som selskabet fik i juni af EU-Kommissionen for ulovlige prisaftaler.

»Vi er fortsat rystede over afgørelsen, som indeholder fejl på en række yderst vigtige punkter. Med vores anke ønsker vi at få en grundig juridisk vurdering af sagen, som kan få præjudikatsvirkning, hvilket er yderst vigtigt for os samt for alle øvrige innovative selskaber«, udtaler Mette Carlstedt, der er juridisk chef hos Lundbeck, i en selskabsmeddelse.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her