Flere tilskuere kan ikke sparke Brøndbys underskud væk

Fremgang. Der er kommet flere af dem her på Brøndby Stadion, og de penge, de lægger, batter i regnskabet. Men ikke nok til at fjerne de røde tal på bundlinjen.
Fremgang. Der er kommet flere af dem her på Brøndby Stadion, og de penge, de lægger, batter i regnskabet. Men ikke nok til at fjerne de røde tal på bundlinjen.
Lyt til artiklen

Brøndby mindskede underskuddet i tredje kvartal, men kom alligevel ud af perioden med røde tal på bundlinjen. Forventningerne til resten af året ligger dog fast.

Omsætningen faldt en anelse til 33,0 mio. kr. fra 35,1 mio. kr. året før. Det skyldtes primært et kraftigt fald i sponsorindtægterne og lidt lavere udlejningsindtægter, mens både entré- og tv-pengene samt merchandiseomsætningen var i fremgang.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her