Roche og Novartis får milliardbøde for at holde billig medicin ude

afvisende. Franz B. Humer er formand for Roche, der afviser, at de har forbrudt sig på konkurrencemidlerne ved at holde et billigt lægemiddel ude af markedet.
afvisende. Franz B. Humer er formand for Roche, der afviser, at de har forbrudt sig på konkurrencemidlerne ved at holde et billigt lægemiddel ude af markedet.
Lyt til artiklen

Medicinalfirmaerne Roche og Novartis er blevet pålagt bøder på tilsammen 180 millioner euro (cirka 1,35 mia. kr.) af den italienske konkurrencestyrelse for brud på EU’s konkurrenceregler.

Styrelsen mener, at de to firmaer har holdt det billige lægemiddel Avastin ude af markedet for øjenmedicin og på den måde fremmet salget af det dyre lægemiddel Lucentis, på trods af at det aktive stof i de to lægemidler er stort set identisk.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her