Danske Bank tjente 36 millioner kroner om dagen sidste år

Digitale initiativer som Mobilepay lokker unge kunder til landets største bank, der dog stadig oplever, at kunderne siver.
Digitale initiativer som Mobilepay lokker unge kunder til landets største bank, der dog stadig oplever, at kunderne siver.
Lyt til artiklen

Danske Banks topchef, norske Thomas Borgen, kunne her til morgen fortælle, at banken sidste år tjente 13,1 milliarder kroner efter nedskrivninger på goodwill på 4,6 milliarder kroner tidligere i år - eller hvad der svarer til 36 millioner kroner om dagen.

Det resultat er på linje med det, analytikerne havde ventet, og resultatet understreger, at Danske Bank nu igen er ved at finde formen efter finanskrisen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her