Mens nogle hovedbestyrelsesmedlemmer taler om angreb på medlemsdemokratiet i Enhedslisten, mener en af partistifterne, at ny eksklusionsparagraf desværre er nødvendig.
Nye regler i Enhedslisten splitter hovedbestyrelsen: »Jeg kan ikke se klogskaben i det«
For at spare penge har Enhedslisten besluttet, at årsmøder også kan afholdes digitalt. I 2022 blev der dog holdt et fysisk møde i Hafnia Hallen. Og det bliver der igen, når det ekstraordinære årsmøde skal holdes i næste måned. Arkivfoto Emil Agerskov
Lyt til artiklen
Henter...
Det er langtfra en enig hovedbestyrelse, der står bag de forslag, som Enhedslistens medlemmer i næste måned skal stemme om på et ekstraordinært årsmøde.
På bordet ligger ændringer i partiets vedtægter, der skal gøre det nemmere at ekskludere medlemmer, der ifølge ledelsen skader partiet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.