Mere end 10 gange blev Moderaternes gruppeformand spurgt, om Jon Stephensen er velkommen tilbage i partiet, efter at han har reddet klimaministeren fra at blive væltet. Henrik Frandsen vil ikke svare.
Har Jon Stephensen købt sig en adgangsbillet tilbage i Moderaterne efter ministerredning? »Vi tager lige TV 2 … «
Moderaternes Henrik Frandsen (M) fik en byge af spørgsmål om det tidligere partimedlem Jon Stephensen, der var med til at redde klimaministeren på målstregen. Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen
Henter...
Klimaminister Lars Aagaard (M) ville sådan set gerne svare på spørgsmål, da han onsdag formiddag kom ud fra det samråd, som på forhånd havde været imødeset som det, der kunne blive hans skæbnestund.
Men særligt ét spørgsmål havde han ikke lyst til at forholde sig til.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Politikens videnskabsredaktør Lasse Foghsgaard har i et 35 grader varmt klimakammer testet, hvad der sker med kroppen i forbindelse med en hedebølge. Det vil også ske for dig under en ny hedebølge i Danmark eller i sydens ekstreme varme. Men er kvinder og mænd lige udfordrede af ekstrem varme?