Brøndbys borgmester Maja Højgaard (S) er tilhænger af den stramme udlændingepolitik, men hun ville ønske, at der var mindre fokus på islam i debatten.
S-borgmester i Brøndby: Vi taler for lidt om tilstrømningen af underbetalte indvandrere og for meget om muslimer
Som læge har Maja Højgaard oplevet masser konflikter med »kulturmøder og ulighed«. Nu er hun borgmester i Brøndby, og der er også udfordringer, som den typiske debat gør det svært at tale nuanceret om. Foto: Vikki Søholm
Lyt til artiklenLæst op af Nilas Heinskou
11:36
Henter...
De socialdemokratiske borgmestre på den københavnske vestegn har en næsten mytisk status i den danske udlændingedebat, efter de i 1990’erne gik imod partitoppen og råbte op om integrationsproblemerne.
Opråbene var med til at kickstarte den stramme udlændingepolitik, som i dag bakkes op af et bredt flertal i dansk politik. Men nu er der igen røre i Socialdemokratiet om udlændingepolitikken og derfor igen interesse for at høre fra S-borgmestrene på Vestegnen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.