Søvndal: Massakre i Syrien skal stoppes med diplomati

OPRØR. Den stigende vold i Syrien får danske politikere op af stolene. SF støtter udenrigsministerens linje og vil ikke sætte militært ind som i Libyen.
OPRØR. Den stigende vold i Syrien får danske politikere op af stolene. SF støtter udenrigsministerens linje og vil ikke sætte militært ind som i Libyen.
Lyt til artiklen

SF's formand, Villy Søvndal, støtter udenrigsminister Lene Espersen (K) i at starte sanktioner mod Syrien for at stoppe overgrebene mod civilbefolkningen.

»Det er rystende, hvad der sker: Formentlig op mod 400 mennesker er dræbt og endnu flere sårede. Man har skudt mod uskyldige, der har krævet frihed. Verdenssamfundet skal reagere meget bestemt for eksempel ved våbenembargo og udrejseforbud«, siger Villy Søvndal.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her