Regeringen vil ændre loven for at få løst visumsag

Lyt til artiklen

Udlændingeloven skal ændres, så Danmarks visumaftaler med andre lande kan blive genoptaget. Sådan lyder det nu fra Justitsministeriet, efter at Politiken den seneste uge har beskrevet, hvordan iturevne repræsentationsaftaler med Frankrig, Tyskland og Finland har skabt problemer for erhvervsliv, udviklingsprojekter, familier og Danmarks forhold til Schengensamarbejdet. Som loven er skruet sammen i dag, stoler Danmark på, at andre Schengenlande kan vurdere, hvem der må få visum og adgang til kongeriget. Men Danmark stoler ikke på, at andre lande kan vurdere, hvem der må få et afslag på visum. Derfor skal alle afslagssager sendes fra alverdens ambassader til Ryesgade på Østerbro i København, hvor Udlændingeservice forholder sig til nejsagerne.

Frankrig har opsagt samarbejdet med Danmark
Den omstændelige proces skaber problemer for lande, der ellers hjælper Danmark med at udstede visa. I protest har Frankrig opsagt sit samarbejde med Danmark, mens Holland overvejer det.

Justitsminister Morten Bødskov (S) har to gange undladt at svare på, om en ændring af loven er nødvendig for at løse visumballaden. Men i aftes modtog Politiken en udtalelse fra Justitsministeriet, som i juraknudrede vendinger åbner for en lovændring:

»I relation til andre Schengenlandes ønske om at blive tildelt afslagskompetence arbejdes der ligeledes på at finde en løsning. Justitsministeriet forbereder en lovændring, der skal give mulighed herfor ...«.

Støtteparti kræver løsning

På justitsministerens bord landede i går kravet om en redegørelse fra støttepartiet Enhedslisten. Politisk ordfører Johanne Schmidt-Nielsen vil have svar på, hvad ministeren vil gøre for at løse visumsagen, som i fire måneder har forhindret folk i at søge om visum til Danmark fra 27 lande. Derudover vil Enhedslisten have svar på, hvorfor det er så vigtigt at få afslagssager ind på bordene i Udlændingeservice.

»Det virker temmelig tosset at påstå, at man af sikkerhedshensyn skal behandle afslagssager, men at man ikke skal behandle ansøgningssager. Det skaber kæmpe problemer, at folk ikke kan søge om visum fra 27 lande, og det haster med at finde en løsning. Regeringen har sagt, at den vil åbne Danmark«, siger Johanne Schmidt-Nielsen.

Antallet af afslagssager er vokset siden 2008, og i 2010 behandlede Udlændingeservice i alt 5.099.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her