VKO fortryder sin retspolitik og kræver færre prøveløsladelser

Ændring. »Ordningen er gået over gevind«, siger Peter Skaarup om prøveløsladelsesordning, han selv var med til at indføre.
Ændring. »Ordningen er gået over gevind«, siger Peter Skaarup om prøveløsladelsesordning, han selv var med til at indføre.
Lyt til artiklen

Når voldsdømte prøveløslades efter blot at have udstået halvdelen af deres fængselsstraf, tager man alt for meget hensyn til forbryderen i stedet for til offeret.

Det mener en samlet opposition, der vil have ændret den såkaldte 'noget for noget-ordning', som netop giver mulighed for at prøveløslade fanger efter halv tid udsonet i fængslet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her