Pressekort skaffede højtråbende mand adgang til Thornings pressemøde

Opråb. Statsministerens pressemøde blev i dag forstyrret af en vred mand med pressekort.
Opråb. Statsministerens pressemøde blev i dag forstyrret af en vred mand med pressekort.
Lyt til artiklen

Den mand, der idag blev smidt ud fra statsministerens pressemøde, havde gennemgået de almindelige procedurer for sikkerhed, oplyser statsministeriets pressekontakt Lea Juel Henriksen.

Han fremviste ifølge statsministeriet et gyldigt pressekort for at få adgang.

LÆS OGSÅ Drama på statsministerens pressemøde

»Vi vil ikke udtale os mandens identitet eller medie, men vi kan sige, at han gentagne gange brød spillereglerne for pressemødet«, siger Lea Juel Henriksen.

Dermed var det tilsyneladende en journalist, der gentagne gange råbte under pressemødet, og til sidst blev ført ud af en betjent.

Ingen kommentarer til sikkerheden

Statsministeriet ønsker ikke at kommentere sikkerheden, men henviser til Politiets Efterretningstjeneste (PET), som til gengæld afviser at kommentere på sikkerheden for konkrete personer.

Manden var højrøstet gentagne gange og afleverede også en seddel til Helle Thorning-Schmidt.

LÆS OGSÅ Helle Thorning-Schmidt: »Jeg håber, glæden kommer til Enhedslisten«

Ifølge en folketingsbetjent stod der, at manden ville overtage verdenen.

Manden gik særligt amok, da politisk redaktør Jesper Termansen fra Radio24syv stillede et spørgsmål til skattesagen.

»Det er fandme for dårligt, at journalisterne beder statsministeren om at svare på spørgsmål om skattesagen«, sagde han.

Politiet ankom til stedet, talte med manden, men han blev ikke anholdt.

Jesper Hvass

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her