2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Friis: »Jeg kan godt forstå, hvis nogen får kaffen galt i halsen«

AFSKED. Venstres tidligere klima- og energiminister Lykke Friis forlader dansk politik før hendes valgperiode udløber. På billedet ses Lykke Friis i blå jakke.
AFSKED. Venstres tidligere klima- og energiminister Lykke Friis forlader dansk politik før hendes valgperiode udløber. På billedet ses Lykke Friis i blå jakke.

Toppolitiker Lykke Friis (V) kan godt forstå, hvis hendes vælgere får svært ved at acceptere, at hun forlader dansk politik inden hendes valgperiode udløber.

Synes du, det er i orden, at der er så mange mennesker, der har været nede og stemme fordi, de ville have dig ind i Folketinget i en fireårig periode, og så smutter du bare midt i det hele, så de i stedet må nøjes med en suppleant?

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
Den hacker, som påstår at stå bag det historiske læk, fortæller til Politiken, at de 8.749.975 cpr-oplysninger var beskyttet med kodeordet ‘123456’. ⁠ ⁠ Se, hvordan it-sikkerhedsekspert Emil Hørning fra Defend Denmark reagerede, da Politiken gav ham mulighed for at udføre en kort analyse af de data fra det historiske cpr-læk. ⁠
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her