Børsting er enig med Løkke: Erhvervslivet skal hjælpes

Jobtryghed. LO så gerne at »en hel del« skatter og afgifter sænkes for at skabe job og vækst i Danmark, siger formand Harald Børsting.
Jobtryghed. LO så gerne at »en hel del« skatter og afgifter sænkes for at skabe job og vækst i Danmark, siger formand Harald Børsting.
Lyt til artiklen

Der er behov for at sænke skatter og afgifter for at forbedre erhvervslivets konkurrence-evne og skabe danske arbejdspladser og sikre vækst i Danmark, mener Fagforbundet LO.

LO's formand, Harald Børsting, havde i dag inviteret Venstres formand, Lars Løkke Rasmussen, og partiets tidligere finansminister Claus Hjorth Frederiksen på frokost i LO-hovedkvarteret på Islands Brygge.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her