Dyhr vil gøre det lettere at få dagpenge

Beskæftigelsesreform. »Vi er nødt til at kigge på genoptjeningsretten«, siger Pia Olsen Dyhr til Ugebrevet A4.
Beskæftigelsesreform. »Vi er nødt til at kigge på genoptjeningsretten«, siger Pia Olsen Dyhr til Ugebrevet A4.
Lyt til artiklen

Når regeringen inden længe tager hul på forhandlingerne om en reform af beskæftigelsessystemet, vil SF's nye formand, Pia Olsen Dyhr, kæmpe for, at det bliver lettere at få ret til dagpenge.

I et interview med Ugebrevet A4 foreslår hun i dag, at regeringen sænker genoptjeningsperioden, der angiver, hvor mange uger man skal have haft et fuldtidsjob, før man får adgang til dagpengesystemet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her