Connie H.: Trist debat om dansk børnecheck

Ærgerligt. Connie Hedegaard mener, at der er gået lidt for meget indenrigspolitik i den danske debat om børnechecken.
Ærgerligt. Connie Hedegaard mener, at der er gået lidt for meget indenrigspolitik i den danske debat om børnechecken.
Lyt til artiklen

Den danske debat om børnechecken er et ærgerligt eksempel på, at der ikke længere er noget fælles fodslag blandt de danske ja-partier i EU-spørgsmål.

Det mener den danske EU-kommissær, Connie Hedegaard, som ikke forstår, at ja-partierne ikke har gjort mere for at finde sammen om en fælles dansk position i spørgsmålet om EU-borgere og velfærdsydelser.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her