Byggeriets fagforening til Løkke: Stik piben ind om håndværkerfradraget

JOB. Byggeriet sukker ikke efter et håndværkertilskud i København. De vil langt hellere have flere lærlinge og uddannede arbejdere.
JOB. Byggeriet sukker ikke efter et håndværkertilskud i København. De vil langt hellere have flere lærlinge og uddannede arbejdere.
Lyt til artiklen

Hvis Venstres formand, Lars Løkke Rasmussen, håbede at blive populær hos fagbevægelsens medlemmer med genindførelsen af boligjobordningen, gjorde han regning uden vært.

Hos Byggefagenes Samvirke i Købehavn forstår man slet ikke Venstres forhippelse på at skabe jobs nu og her. De faglærte håndværkeres ordrebøger bugner allerede de kommende år på grund af store byggeprojekter i København, og derfor mener hovedstadens fagforeninger inden for byggeriet, at Lars Løkke Rasmussen i stedet burde bruge krudtet på at få uddannet flere til at hoppe i håndværkerbukserne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her