SF og EL: Indsatte i lukkede fængsler skal have mobiltelefoner i cellerne

Mobiltelefoner. Både EL og SF mener, at indsatte i lukkede fængsler bør kunne have adgang til mobiltelefoner i deres celler, når de afsoner.
Mobiltelefoner. Både EL og SF mener, at indsatte i lukkede fængsler bør kunne have adgang til mobiltelefoner i deres celler, når de afsoner.
Lyt til artiklen

I landets åbne fængsler har de indsatte i dag mulighed for at få telefoner på cellerne. Og står det til SF, skal den mulighed også gælde de indsatte i de lukkede fængsler.

Det siger partiets retsordfører og formand for Folketingets Retsudvalg, Karina Lorentzen. Hun mener, det er en forældet tankegang, at der ikke er bedre mulighed for at kommunikere med omverdenen, når man afsoner.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her