Regeringens sprogprøve i 0. klasse udløser protest: »Det er at stigmatisere børn for noget, de ikke selv kan gøre for«

Tingbjerg Skole er en af de skoler, som undervisningsministeriet tidligere har inviteret med i en forsøgsordning med sprogprøver af elever i 0. klasse. Skolen sagde dengang nej, men nu har regeringen indgået en aftale med DF og Socialdemokratiet, der skal realisere tiltaget for flere folkeskoler i udvalgt områder. (arkivfoto.)    Finn Frandsen/POLFOTO
Tingbjerg Skole er en af de skoler, som undervisningsministeriet tidligere har inviteret med i en forsøgsordning med sprogprøver af elever i 0. klasse. Skolen sagde dengang nej, men nu har regeringen indgået en aftale med DF og Socialdemokratiet, der skal realisere tiltaget for flere folkeskoler i udvalgt områder. (arkivfoto.) Finn Frandsen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Som en delaftale til ghettoudspillet indfører regeringen sammen med Dansk Folkeparti og Socialdemokratiet sprogprøver i 0. klasser på folkeskoler, hvor mere end 30 procent af eleverne bor i boligområder, der har været på ghettolisten i løbet af de sidste tre år.

Men den beslutning bryder formand for Skolelederforeningen, Claus Hjortdal, sig ikke om. Han mener, at aftalen er udtryk for »symbolpolitik af værste skuffe«, hvor børn af forældre med udenlandsk baggrund kommer til at bøde for en fejlslagen integrationspolitik.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her