2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Pernille Vermund udstikker garanti - og kommer veninde til undsætning i vestjysk Venstre-opgør

Rune Aarestrup Pedersen/POLFOTO
Rune Aarestrup Pedersen/POLFOTO

Formanden for Nye Borgerlige, Pernille Vermund, kommer nu indirekte med en håndsrækning til en af kandidaterne til at overtage den tidligere Venstre-minister Esben Lunde Larsens opstillingskreds.

Vermunds veninde, Birgitte Vinding, er en af dem, der gerne vil være kandidat for Venstre i Ringkøbing-Skjern, men fordi hun indtil for nyligt var medlem af Nye Borgerlige og altså først nu har meldt sig ind i Venstre, er hun blevet skudt i skoene, at hun kan finde på at skifte tilbage til Nye Borgerlige, hvis hun skulle blive valgt til Folketinget.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her