0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Roald Als/POLITIKEN
Foto: Roald Als/POLITIKEN

Støjberg eller Jensen? I Vestjylland tager V-folk forskud på formandssnak

Officielt er kun Kristian Jensen kandidat til at blive V-formand, når Lars Løkke Rasmussen stopper. Inger Støjberg tøver med at svare på det. Politiken drog mod vest for at følge de to på jagt efter stemmerne.

FOR ABONNENTER

Det er, da vi er omkring 50 minutter inde i foredraget og når til spørgsmål fra salen, det for alvor bliver spændende. Nemlig da en kvinde ved navn Susanne Toftegaard Hansen rejser sig og stiller et spørgsmål. Susanne har en glimrende spørgeteknik.

Vi er på Bentas Cafeteria nær Skive tirsdag aften i sidste uge. ’Tapas med Inger’ hedder arrangementet, og knap var annoncen landet i avisen, før de godt 100 pladser var revet væk, og 50 var skrevet på venteliste. Omkring ni ud af ti er kvinder, og det er langtfra alle, der er medlemmer af Venstre. Ud over den gratis buffet og foredrag med den lokale kandidat Inger Støjberg (V) får deltagerne også en goodie bag, når de skal hjem. Blandt andet med »noget fra designeren Jim Lyngvild«, som Støjbergs kredsformand i Skive-kredsen, Susanne Rusbjerg, fortæller i sin velkomsttale:

»»Posen har som udgangspunkt en værdi af små 200 kroner. Så der er lidt lækkert til jer alle sammen«.

Hun fortæller også, at »i aften kommer vi til at lære politikeren Inger bedre at kende sådan lidt mere privat«. Vi vil møde »den lidt mere menneskelige side end det, I ser i pressen«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce