Netop som de konservative nyder stigende opbakning på landsplan, rammes partiets borgmester på Frederiksberg af en møgsag, der kan ødelægge næste års kommunalvalg for hele partiet.

Han kaldes svigermors drøm: Nu risikerer hans møgsag at koste konservativ højborg

Foto: Roald Als/POLITIKEN
Foto: Roald Als/POLITIKEN
Lyt til artiklen

Mens partileder Søren Pape Poulsen (K) soler sig i stigende vælgeropbakning og analyser om, at han kan blive et samlingspunkt for de blå partier, så har en kommunal møgsag ramt de konservative i den kommunale hjertekule.

Senest har Folketingets Ombudsmand valgt at gå ind i sagen, hvor Frederiksberg-borgmester Simon Aggesen på mindre end fire år tjente et tocifret millionbeløb kroner på en opsigtsvækkende bolighandel. Også Socialdemokratiet, Radikale Venstre, SF og Enhedslisten på Frederiksberg kræver en redegørelse af sagen i kommunen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her