I weekenden blev Sophie Hæstorp (S) valgt som sit partis spidskandidat ved kommunalvalget i København næste år. Dermed er hun favorit til at blive overborgmester i København fra 2022.

Oplevelse i USA har sat sit præg på Hæstorp : »Hver måned skændtes de om, hvilke regninger de skulle betale«

Foto: Mads Nissen/POLFOTO
Foto: Mads Nissen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Hvis man vil forstå, hvad der driver den kvinde, som er storfavorit til at blive ny overborgmester i København fra 2022, kan man begynde historien i det centrale USA.

I 1990 drog Sophie Hæstorp Andersen i en alder af 16 år på udveksling i delstaten Colorado, hvor hun bosatte sig hos en værtsfamilie i den nedre middelklasse i byen Denver. Det var her i det amerikanske samfund, hvor forskellen mellem rig og fattig er langt mere markant end i Danmark, at hun fik skærpet sit blik for konsekvenserne af den ulighed, hvilket senere skulle blive centralt i hendes politiske virke. I centrum af Denver delte værtsfamilien mad ud til fattige. Men familien havde selv sit at kæmpe med.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her