Få avisen i weekenden og fuld digital adgang for 199 kr./md. i op til 6 måneder.

De to topministre Lars Løkke Rasmussen (M) og Troels Lund Poulsen (V) har meldt fra til stort anlagt statsbesøg i Australien fra 14.-19. marts. Klimaminister Lars Aagaard (M) redder besøget.

Klimaministeren redder statsbesøg: »Pligten frem for alt. Sådan er jeg«

Foto: Jens Dresling
Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

Statsminister Mette Frederiksen (S) har om nogen brugt den forgangne valgperiode til at forvandle Socialdemokratiet til et royalt parti, hvis ministre og folketingsmedlemmer på stribe har ladet sig dekorere med ridderkors og kommandørkors.

Men hendes valgudskrivelse forrige torsdag har næppe vakt jubel i kongehuset. Det længe ventede aftenselskab med kongeparret blev aflyst, og i den sidste uge har der hersket tvivl om, hvorvidt kongeparrets stort anlagte statsbesøg i dronning Marys hjemland, Australien, fra 14.-19. marts kunne afvikles, når samtlige ministre har travlt i valgkampens slutspurt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Hvad sker der, hvis man er vågen i 24 timer på Roskilde Festival? Det satte Felix Thorsen Katzenelson og hans lydkollega Jonas Bach-Madsen sig for at undersøge - og gik fra at være veludhvilede journalister til at blive ølbongende, jointrygende og smatdansende festivalgæster. Fra klokken 6 til 6 mødte de veninder på bongjagt, fyre med fetaopskrifter, festlige frivillige og en masse kærlighedspåvirkede festivalgæster.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her