Der er meget konkrete årsager til, at et stort antal vælgere har valgt S fra, mener valgforsker. Han er uenig med Mette Frederiksen, der peger på »tendenser« og »ansvar«.

»Heftigt spin«: Valgforsker afviser Mette Frederiksens forklaring

Onsdag formiddag var alle partilederne samlet til debat i Industriens Hus i København. Her blev Mette Frederiksen spurgt til årsagerne til Socialdemokraternes elendige valg.  Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Onsdag formiddag var alle partilederne samlet til debat i Industriens Hus i København. Her blev Mette Frederiksen spurgt til årsagerne til Socialdemokraternes elendige valg. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Det er dårlige forklaringer fra Socialdemokratiets formand, Mette Frederiksen, når hun bruger regeringsdeltagelse og generelle bevægelser væk fra de store magtpartier som årsager til Socialdemokratiets elendige valgresultat. Sådan lyder vurderingen fra professor og valgforsker Rune Stubager fra Aarhus Universitet.

»Hun prøver ihærdigt at fremstille det, som om det er en helt naturlig følge af at sidde i regering, nærmest en slags naturlov. Men der er ikke nogen naturlove, når det kommer til vælgernes adfærd«, siger han.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her