Foto: Jens Dresling

Jan E. Jørgensen røg ud af Folketinget efter 15 år. På selve aftenen var han rolig og fattet, men det gør ondt på ham at vide, at nederlaget også påvirker hans familie.

7 døgn med Jan E. Jørgensen: »Det lykkedes Socialdemokratiet at få os smidt ud på dybt vand uden redningsvest«

Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

Lørdag

Jeg vågner på Dragsholm Slot, hvor jeg har været til 70-års fødselsdag hos den ærkekonservative John Wagner, min forhenværende chef hos Samvirkende Købmænd, som jeg har opbygget et venskab med. Så jeg var til fest i smoking og hele pivetøjet. I min tale luftede jeg den konspirationsteori, at han holdt fødselsdag i den sidste weekend i valgkampen, som er den vigtigste, alene for at pacificere mig. Det grinede folk meget af.

Den sidste weekend er vigtig, fordi flere og flere beslutter sig senere, og jeg havde overvejet at blive hjemme, men vi blev enige om at tage af sted og holde lidt igen med de våde varer og tage tidligt tilbage til byen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her