Nyvalgt hovedbestyrelsesmedlem i Dansk Folkeparti ønsker formandsafløser, der ikke har været en del af fløjkrig. Hun kan dog ikke umiddelbart se nogen oplagte.

»Jamen, det er også trist«: Central DF'er kan ikke få øje på nogen, der kan samle partiet lige nu

Dansk Folkepartis nyvalgte hovedbestyrelsesmedlem Merete Dea Larsen ønsker ny formand, der kan skabe ro. Men hvem det skal være, har hun ikke nogen bud på..   Foto: Jens Dresling
Dansk Folkepartis nyvalgte hovedbestyrelsesmedlem Merete Dea Larsen ønsker ny formand, der kan skabe ro. Men hvem det skal være, har hun ikke nogen bud på.. Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

Da det tidligere folketingsmedlem Merete Dea Larsen i forrige måned blev valgt til Dansk Folkepartis hovedbestyrelse, skete det med det klare mål, at hun vil arbejde for at skabe ro i det uroplagede parti.

Og netop ro er også afgørende for hende, når partiet nu som konsekvens af endnu et elendigt valg skal på jagt efter en ny formand som afløser for Kristian Thulesen Dahl. I første omgang skal hovedbestyrelsen mødes på lørdag, hvor det formentlig besluttes efter ønske fra Thulesen Dahl at planlægge et ekstraordinært årsmøde med formandsvalg på dagsordenen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her