Nyt studie fra Lægemiddelstyrelsen viser, at hormonprævention i meget sjældne tilfælde kan udløse hjernehindetumor, som oftest ikke er livstruende. Vigtig ny viden, men kvinder skal ikke droppe præventionen, lyder budskabet.
Kvinder skal ikke blive skræmt: Men i ekstremt sjældne tilfælde kan hormonprævention føre til hjernehindetumor
I helt ekstremt sjældne tilfælde er der øget risiko for, at kvinder får hjernehindetumor udløst af deres hormonprævention. Uanset om det er p-piller, minipiller, p-stav, hormonspiral eller hormonsprøjte.
Det viser et nyt studie, som Lægemiddelstyrelsen netop har fået offentliggjort i det ansete videnskabelige tidsskrift JAMA Network Open.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.